CYKLOTRASY V TEKOVSKOM REGIÓNE

Prvá požičovňa MTB elektrobicyklov v Leviciach, v tekovskom regióne na úpätí Štiavnických vrchov. | Rezervácie na: +421 0948 570 370

CYKLOTRASY V TEKOVSKOM REGIÓNE

Prvá požičovňa MTB elektrobicyklov v Leviciach, v tekovskom regióne na úpätí Štiavnických vrchov. | Rezervácie na: +421 0948 570 370

Cyklotrasa: Pukanec-Rudniansky vodopád-Uhliská-Vysoká-Richňavské tajchy-Banská Štiavnica-Pukanec

Cyklotrasa: Pukanec - Rudniansky vodopád - Uhliská - Vysoká - Richňavské tajchy - Banská Štiavnica - Pukanec

Cyklotrasa: Pukanec - Rudniansky vodopád - Uhliská - Vysoká - Richňavské tajchy - Banská Štiavnica - Pukanec
Začiatok cyklotrasy: 388 m n.m., najvyšší bod na trase - 826 m n.m.
Celková dĺžka: 55 km
Prevýšenie: 1549 m
Potrebný čas: 4-5 hod. (dospelý na horskom elektrobicykli)
Lokalita: Levice - okolie
Odporúčaný elektrobicykel: hardtail alebo horský elektrobicykel celoodpružený
Náročnosť: náročná
Stiahnuť trasu: GPX file

Oblasť

Táto cyklotrasa nás prevedie Štiavnickými vrchmi Rudnianskou dolinou s Rudnianskym vodopádom, od obce Uhliská Rudnou magistrálou krásnym hrebeňom, cez Vysokú, okolo Richňavských tajchov až do Banskej Štiavnice. My sme cyklotrasu absolvovali na elektrobicykloch, takže prevýšenie nám nerobilo žiadne problémy. Ak chcete trasu absolvovať na klasických horských bicykloch, mali by ste byť zdatnými a skúsenými cyklistami.

Náročnosť cyklotrasy

Cyklotrasa je náročná svojou dĺžkou a prevýšením. Vedie po asfaltových aj lesných cestách, technicky nie je náročná. Dĺžka trasy je 55 km s prevýšením 1549 m. Ak pôjdete na elektrobicykloch, počítajte s  dobou jazdy asi 4-5 hodín a nejakou rezervou na kochanie sa výhľadmi. Odporúčame použiť horský elektrobicykel. Na klasickom horskom bicykli musí priemerne trénovaný cyklista počítať s dobou jazdy 6-7 hodín.

Popis cyklotrasy z Pukanca do Banskej Štiavnice cez Rudniansku dolinu

Na naše elektrobicykle sme vysadli v obci Pukanec - Majere. Pri odbočke na Brehy začína značená žltá cyklotrasa, ktorou sme vyšliapali na vrchol hrebeňa k smerovníku Pred sedlom Krížny Buk. Tu sme odbočili do lesa na modrú značku, ktorú však opúšťame po pár desiatkach metrov a odbočujeme vľavo po zvážnici. Keďže cesta vedie po vrstevnici môžeme sa kochať peknými výhľadmi na druhú stranu doliny.

Po chvíli cesta začína klesať a tak si užívame zjazd, ktorý nás dovedie až do Rudnianskej doliny, na okraj obce Rudno nad Hronom.

Tu sa napojíme na zelenú cykloznačku vedúcu z Rudna. Šliapeme hore dolinou popri Rudnianskom potoku a nejde nám do hlavy, že len nedávno dokázal tento potôčik zaliať Rudno a spôsobiť obyvateľom vážne problémy. Tešíme sa na vodopád, ktorý ešte prednedávnom vyzeral ako Niagara, ale nakoniec máme problém si všimnúť, že už sme pri vodopáde.

Cesta pokračuje cez obec Uhliská do sedla Lachtriská, hneď nad dedinou. Odtiaľto pokračujeme hrebeňom, stále po zelenej cykloznačke, Rudnou magistrálou. Je to cyklisticky veľmi vďačný úsek a nájdete ho zakomponovaný aj v iných našich cyklovýletoch. Príjemná lesná cesta poskytuje krásne výhľady v každom ročnom období. Lesná cesta končí v dedinke Vysoká a značka pokračuje ďalej po asfaltke až na cestu č.524.

Odtiaľto pokračuje Rudná magistrála červenou cykloznačkou po hlavnej ceste. My hlavnú cestu opúšťame pri Richňavských tajchoch a pokračujeme po hrádzi Veľkého Richňavského tajchu smerom k jeho menšiemu bráškovi. Veľký tajch je po rekonštrukcii už opäť plný, ale zaplávať si prídeme až na druhý deň. Dnes ani nezastavujeme, šliapeme ďalej.

Nepokračujeme po značke, ale vybrali sme sa cestičkou okolo tajchov, pomedzi chaty a popod starý lyžiarsky vlek, kadiaľ sme vyšliapali miestami celkom strmým stúpaním (veď máme elektrobicykle 😊 )až do sedla Pleso.

Zo sedla pokračujeme vpravo, po modrej turistickej značke lúkami popod Veterník do Sedla pod Kanderkou. Na pravej strane sú pod nami ďalšie tajchy – Bakomi, Vindšacht a Evičkino jazero. Stále po modrej minieme Farárovu hôrku a ponad Štiavnické bane vyšliapeme na Hornú Roveň.

Z Hornej Rovne sme sa vydali cestou poza tajch Klinger, ktorý bol a stále je považovaný za Štiavnické kúpele. Modrú značku opúšťame až tesne nad Banskou Štiavnicou. Chvíľu sa prepletáme úzkymi uličkami, ktorými dorazíme k Piargskej bráne. Piargska brána je jedinou dodnes zachovanou bránou z bývalého mestského opevnenia navrhnutého talianskym inžinierom Ferraboscom. Postavili ju v roku 1554 a spolu s Novým zámkom chránila cestu do Banskej Štiavnice zo smeru od Pukanca a bývalej Vindšachty. Naozaj impozantný vjazd do tohto krásneho banského mesta, ktorý si vychutnáte len na bicykli alebo peši. V Banskej Štiavnici si už vyberte, čo chcete vidieť, je tu toho na pozeranie aj na pár dní.

Alebo si niekde sadnite na dobré jedlo, či kávičku. My sme si po peknej túre dali zaslúženú večeru v reštaurácii ERB (odporúčame) a potom sme sa pomaly vybrali späť. Spiatočnú cestu sme absolvovali po ceste č.524 občerstvení malou dažďovou prehánkou.

_______

Odpovede na ďalšie otázky nájdete na stránke Často pýtané otázky o požičiavaní horských elektrobicyklov.

Počasie zvykne byť vrtkavé, preto sa radšej pripravte na všetky varianty.
Prajeme vám prijemnú cyklotúru.

Tím - Život s bicyklom

P.S. Majte prosím na pamäti: Pre plnú vyťaženosť počas sezóny vám odporúčame predom si rezervovať správne veľkosti, typy a počet horských elektrobicyklov, detských bicyklov, či cyklosedačiek. Ideálne cez náš formulár, alebo telefonicky na +421 948 570 370 v čase našich prevádzkových hodín.

Fotogaléria | Cyklotrasa: Rudnianskou dolinou do Banskej Štiavnice

Fotogaléria | Cyklotrasa: Rudnianskou dolinou do Banskej Štiavnice

Zanechajte Váš príspevok k článku

Podmienky pre pridanie príspevku nájdete tu! Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Vyplnenie políčok s hviezdičkou* je povinné.

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Recenzie od našich zákazníkov

Návrat hore